Czy można derkować konie dla wygody?

https://patatajek.pl/kategorie/67-pusliska

Zwykle decydujemy się na ubranie konia w derkę w sytuacji, gdy wymaga tego jego indywidualny przypadek. „Ubieramy” zwierzęta starsze, sportowe konie pozbawione części naturalnej sierści oraz starsze, które nie zawsze są w stanie samodzielnie się ogrzać. Czasami jednak decydujemy się na derkowanie koni dla własnej wygody. Jakie zalety może mieć założenie zwierzęciu derki? Przede wszystkim pomoże w utrzymaniu czystości.

www.dream-craft.pl

Kiedy na dworze robi się chłodno i mokro, a sierść konia staje się grubsza niż latem, oczyszczanie jej z błota i zanieczyszczeń staje się bardzo czasochłonne. Właśnie ze względu na to wielu jeźdźców derkuje zwierzęta, w przypadku których wcale nie jest to konieczne. Oczywiście, ubierając konia w derkę, raczej nie zrobimy mu krzywdy. Powinniśmy jednak podejść do sprawy odpowiedzialnie, czyli w taki sposób, by nie przysparzać zwierzęciu cierpienia.

Wbrew temu, co czasami myślimy, derka wcale nie musi być ładna. Powinna być przede wszystkim wygodna, by nie powodować podrażnień ani otarć. Dobra derka powinna także być nieprzemakalna. W przeciwnym przypadku może spowodować przemoczenie sierści, a koń będzie odczuwał zimno znacznie dotkliwiej, niż gdyby poruszał się bez derki.