Jak wybrać dobrą uzdę?

koparka kołowa

Uzda jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego konia. To właśnie ona pozwala jeźdźcowi kontaktować się z koniem podczas jazdy i w dużej mierze pośredniczy podczas wydawania poleceń. Nie ulega więc wątpliwości, że zakup dobrej uzdy jest bardzo poważną decyzją, która powinna zostać starannie przemyślana. Jak wybrać dobrą uzdę? Przede wszystkim należy jak najdokładniej dopasować ją do konkretnego konia.

singapura kot

Na rynku możemy znaleźć trzy podstawowe rozmiary uzd – przeznaczone dla kuców, cobów oraz te w rozmiarze standardowym. Wielkość końskiej głowy decyduje o tym, jaką szerokość pasków powinniśmy wybrać. Zasada jest prosta: im większa głowa, tym szersze paski powinniśmy dobrać. Przed zakupem należy także zmierzyć szyję konia, by dopasować do niej długość wodzy.

Bardzo ważnym elementem przy wyborze ogłowia jest także naczółek. To właśnie on sprawia, że chrapnik i uzda podczas ruchu pozostaną umieszczone we właściwej pozycji. Zbyt krótki naczółek narazi konia na pojawienie się otarć, spowodowanych złym umiejscowieniem poszczególnych elementów wyposażenia. Wiele elementów uda się wyregulować już w momencie, gdy będziemy zakładać zwierzęciu uzdę.