Konie huculskie – popularne konie domowe

Koń huculski to zwierzę o długiej żywotności, a także wyjątkowej wytrzymałości i sile. Jak sama nazwa wskazuje, zwierzęta te pochodzą z Huculszczyzny. To historyczna kraina, która kiedyś znajdowała się na wschodnich Karpatach, gdzie domy mieli huculscy górale.

www.usuwamyazbest.pl

Hucuły były kojarzone z innymi rasami, ale po zakończeniu wojny objęto je specjalną opieką. Utworzono nawet Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej. Konie huculskie cechują się ciężką głową, szerokim czołem oraz grubą i długą szyją.

Charakteryzują się także silnym tułowiem oraz prostym i długim grzbietem. Mogą pochwalić się mocnymi stawami. Ich kopyta są jednak stosunkowo małe.

Hucuły mają przeważnie gniade lub myszowate umaszczenie, z ciemną pręgą, ciągnącą się przez grzbiet. Takie pręgi mogą występować także na łopatkach i nogach. Hucuły to konie temperamentne, ale z łagodnym usposobieniem.

Idealnie radzą sobie w siodle, ale również jako konie zaprzęgowe oraz używane przy hipoterapii. Hodowcy ceni sobie ich uniwersalność oraz długowieczność.