Ocieplanie domu wełną mineralną

Wełna mineralna wciąż jest jednym z najbardziej konkurencyjnych materiałów izolacyjnych. W szczególności nadaje się do ocieplania dachu i poddaszy. Coraz częściej jednak alternatywą dla niej jest pianka poliuretanowa. Czy faktycznie ten nowocześniejszy materiał jest w stanie wyprzeć wełnę mineralną? Co opowiada się za tym, aby jednak postawić na wełnę? Jakie są koszty wykonania ocieplenia poddasza przy użyciu wełny mineralnej? Na te i wiele innych pytań dotyczących ocieplania domu wełną mineralną odpowiadamy poniżej.

Dlaczego warto wybrać wełnę?

Wełna mineralna jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym wykorzystywanym do termicznej izolacji dachu. Wełna mineralna charakteryzuje się najwyższym współczynnikiem przenikania ciepła (zdecydowanie wyższym niż np. pianka poliuretanowa, czy styropian). Dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi przenikania ciepła, przy użyciu tego materiału jesteśmy w stanie ocieplić dom w sposób zdecydowanie wyższy, niż wymagają tego polskie przepisy.

instalacje.orientacja.net.pl

Niezwykle ważną zaletą tego materiału jest także ognioodporność. Zgodnie z klasyfikacją ogniową, wełna mineralna klasyfikowana jest jako niepalna, w przeciwieństwie do większości pianek poliuretanowych. Wełna mineralna stanowi niejako barierę dla ognia. Warto także wskazać, że choć wełna mineralna nie należy do najtańszych materiałów izolacyjnych (jest chociażby droższa od popularnego styropianu), na tle pianki poliuretanowej wypada bardzo dobrze.

Ceny wełny mineralnej w matach kształtują się na poziomie 18-50 złotych za metr kwadratowy. Z kolei wełna mineralna w płytach to koszt około 20-35 złotych za metr kwadratowy. Dla porównania warto wskazać, że cena pianki poliuretanowej to około 53-54 złote za metr kwadratowy, a w przypadku pianki zamkniętokomórkowej musimy liczyć się z kosztem nawet 140-160 złotych za metr kwadratowy. Na koniec jeden minus.

Wełna mineralna jest zdecydowanie cięższa od pianki poliuretanowej, przez co stanowi większe obciążenie dla więźby dachowej.