Ogród dla alergika

Coraz większa liczba osób uskarża się i walczy z dolegliwościami powodowanymi przez rozmaite alergie. Bardzo często uczulają nas również rośliny. I choć niektórych może to początkowo dziwić, współczesna wiedza o alergenach jest już tak duża, że możemy projektować ogrody dla alergików.

Alergolodzy wskazują na cztery alergeny pochodzenia roślinnego: pyłki kwiatowe substancje zapachowe, soki roślinne oraz niektóre zarodniki grzybów. Najpierw należy zatem wskazać wszystkie źródła powodujące dolegliwości, a następnie, krok po kroku, owe źródła wyeliminować z otoczenia. Na przyczynę alergii wskazują liczne jej objawy, ale aby mieć pewną diagnozę należy wykonać testy alergiczne pod kontrolą lekarza specjalisty.

www.wowdevshop.com

Jeśli zaś już poznamy alergen, winniśmy sprawdzić, jaka roślina go zawiera i jej skrzętnie unikać. Do najczęściej uczulających roślin należą: topola, akacja, olcha brzoza i leszczyna. Z kolei do roślin przyjaznych alergikom zaliczamy: klon czerwony, głóg, dereń oraz tulipanowiec.

Jeśli zmagamy się z alergią warto, abyśmy pozbyli się również z ogrodu drzew iglastych  np. świerk pospolity, a w ich miejsce nasadzili okazy dwupienne, które wytwarzają kwiaty męskie i żeńskie.