Ogród dla alergika

https://ogrodybotanika.pl/

Coraz większa liczba osób uskarża się i walczy z dolegliwościami powodowanymi przez rozmaite alergie. Bardzo często uczulają nas również rośliny. I choć niektórych może to początkowo dziwić, współczesna wiedza o alergenach jest już tak duża, że możemy projektować ogrody dla alergików.

Alergolodzy wskazują na cztery alergeny pochodzenia roślinnego: pyłki kwiatowe substancje zapachowe, soki roślinne oraz niektóre zarodniki grzybów. Najpierw należy zatem wskazać wszystkie źródła powodujące dolegliwości, a następnie, krok po kroku, owe źródła wyeliminować z otoczenia. Na przyczynę alergii wskazują liczne jej objawy, ale aby mieć pewną diagnozę należy wykonać testy alergiczne pod kontrolą lekarza specjalisty.

Jeśli zaś już poznamy alergen, winniśmy sprawdzić, jaka roślina go zawiera i jej skrzętnie unikać. Do najczęściej uczulających roślin należą: topola, akacja, olcha brzoza i leszczyna. Z kolei do roślin przyjaznych alergikom zaliczamy: klon czerwony, głóg, dereń oraz tulipanowiec.

http://ogrodybotanika.pl/

Jeśli zmagamy się z alergią warto, abyśmy pozbyli się również z ogrodu drzew iglastych  np. świerk pospolity, a w ich miejsce nasadzili okazy dwupienne, które wytwarzają kwiaty męskie i żeńskie.