Ogrzewanie domu pelletem

Docieplanie budynków Szczecin - tutaj

Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych i sprawdzonych możliwości ogrzewania domu. Systemy gazowe, czy ogrzewanie drzewem coraz częściej zastępujemy alternatywnymi formami ogrzewania. Jedną z takich alternatywnych możliwości jest ogrzewanie domu pelletem, czyli w pełni ekologicznym materiałem będącym odpadem drzewnym. Pellet jest mieszanką odpadową tworzoną ze ścinków, trocin, kory, a nawet słomy. Występuje w postaci sprasowanych kulek lub walców. Pellet charakteryzuje dość niska wilgotność i jednocześnie dość satysfakcjonująca wartość opałowa, zbliżona do drewna.

Dlaczego warto postawić na pellet?

Jak już zostało wcześniej wspomniane niebywałym atutem pelletu jest jego ekologiczność. Ogrzewanie domu pelletem ma pozytywny wpływ na środowisko. Ponadto należy podkreśli także, że podczas ogrzewania domu tym surowcem powstaje znikomy odpad w postaci popiołu, w przeciwieństwie np. do ogrzewania drzewem.

Spalanie pelletu pozwala na uzyskanie dużej ilości ciepła, dlatego jest to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie dla kotłów grzewczych. Warto także wskazać, że pellet zawiera zdecydowanie mniejsze ilości siarki, w porównaniu np. do węgla kamiennego. Dzięki temu duże ilości siarki nie są emitowane do środowiska, a tym samym nie zagrażają organizmom żywym.

Koszty ogrzewania domu pelletem

Dzięki temu, że pellet jest coraz powszechniej dostępny, jest stosunkowo tanim surowcem grzewczym. Oprócz dużej powszechności i dostępności tego materiału, na jego niską cenę wpływa także fakt, że jest on produkowany z odpadów – wiórów, słomy, czy trocin. Dzięki sprasowaniu odpadu istnieje możliwość zminimalizowania objętości surowca, co wpływa nie tylko na koszty jego magazynowania, ale również transportowania. Pellet jest dostępny w formie granulatu, który niezwykle łatwo jest dozować przy pomocy automatycznych podajników w kotłach przeznaczonych do ogrzewania tym surowcem. A skoro o samych kotłach mowa, jest to najdroższa część inwestycji. O ile sam surowiec jest dostępny w atrakcyjnych cenach, o tyle system przeznaczony do ogrzewania domu tym surowcem to dość spora inwestycja.