Rodzaje działalności w gospodarce przestrzennej

Gospodarka przestrzenna jest bardzo złożoną dziedziną. Podejmowanie działań w jej zakresie może wymagać od zainteresowanych podmiotów różnorodnej wiedzy, na przykład z zakresu architektury, historii, ekologii czy logistyki. Warto jednak wiedzieć, że tę szeroką dyscyplinę można podzielić również na bardziej precyzyjne rodzaje działalności. Pierwszą z nich są czynności koordynacyjno-regulacyjne.
To zadanie polega na podejmowaniu decyzji przestrzennych, dotyczących zagospodarowania określonych terenów, w oparciu o miejscowe plany lub przepisy ogólne. Funkcja ta zwykle jest pełniona przez administrację rządową lub samorządową. Kolejnym elementem gospodarki przestrzennej jest działalność inwestycyjna. Jest realizowana w myśl indywidualnych celów i zadań inwestora, oczywiście przy uwzględnieniu odpowiednich, odgórnych wytycznych.
Może być podejmowana zarówno przez osoby prywatne, jak i podmioty państwowe czy samorządowe. W zakres gospodarki przestrzennej wchodzą również czynności kontrolne. Polegają na sprawowaniu nadzoru nad poszczególnymi inwestycjami przez organy administracji rządowej. Mają na celu badać, czy podejmowanie działania są zgodne z prawem.
Przeczytaj również: Nowoczesne możliwości ogrzewania domu
Przeczytaj również: Ocieplanie domu wełną mineralną
Przeczytaj również: Ogrzewanie mieszkania
Polecane artykuły

Historia hodowli koni w Janowie Podlaskim
www.kobiecyswiat.com.pl W Polsce konie arabskie zaczęto hodować w XVIII wieku. Powstało wówczas wiele znanych i dużych stadnin, które nie przetrwały jednak pierwszej wojny światowej. Kiedy jednak Polska odzyskała niepodległość hodowla koni arabskich w naszym kraju ponownie odżyła. Bardzo szybko roz

Kiedy wystarczy naprawa, a kiedy konieczny jest remont
deweloper gdańskjak inwestować w mieszkania Po wysłudze lat parkiet nie wygląda nigdy tak efektownie, jak na początku. Między panelami mogą pojawić się brzydko wyglądające szczeliny, odpadają klapki, listwy styropianowe ozdobne zaczynają się niebezpiecznie poruszać, a nawet gubić. Jednak, gdy wielko