Ptaki, które nie latają

www.twojegry.com.pl

Nie wszystkie ptaki potrafią latać, niektóre, tak jak np. kiwi z Nowej Zelandii, nie mają nawet skrzydeł. U innych, w drodze ewolucji umiejętność latania została utracona.

Ptaki, które nie latają są określane mianem 'nielotów’. Niektóre z nich nie potrafią się nawet wzbić w powietrze, inne spadają na ziemię po kilku machnięciach skrzydłami. Strusie nie latają ze względu na swoje ogromne gabaryty – osiągają wzrost do 2,7 metra i wagę w granicach 150 kg.

Potrzebowałyby niezliczonych siły i energii, by chociaż wzbić się na chwilę w powietrze. Są za to rekordzistami w biegach – potrafią rozpędzić się do nawet 70 km/h. Podobnie jest z emu – są to nieco mniejsze niż strusie ptaki, ważą ok 45 kg i mierzą 2 metry, jednak nawet przy tych rozmiarach lot jest dla nich niemożliwy.

Pingwiny także nie potrafią latać, są za to bardzo dobrymi pływakami i nurkami – co jest dość dziwne, jak na ptaki. Nie lata także kakapo – to jedyna nielotna papuga na świecie. Świetnie za to radzi sobie na lądzie, pieszo potrafi przejść nawet kilka kilometrów.